Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

upadlosc konsumencka

Upadłość konsumencka to dość znane pojęcie, o którym na pewno każdy choć raz słyszał. Upadłość konsumencka to zgodnie z definicją redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności, a więc jest to skierowane tylko dla osób prywatnych. Mogą z niej skorzystać osoby, które są niewypłacalne, gdyż jej celem jest oddłużenie z całego lub części zadłużenia, których konsument nie będzie miał możliwości spłacić. Co jeszcze warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej? Kto może z niej skorzystać? Sprawdź!

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Wiele osób zastanawia się, jakie warunki musi spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką. Jest to dość proste – pierwszym krokiem powinno być oczywiście złożenie wniosku do sądu, a także uiszczenie opłaty w wysokości 30 złotych. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że jeśli mamy taką możliwość, to dobrze byłoby skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która pomoże nam w przygotowaniu wniosku, a także rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Decyzja dotycząca umorzenia długów należy jedynie do sądu i to on podejmuje decyzje podczas rozprawy, jaka część długów może być umorzona.

Dość często się zdarza, że nie wszystkie długi zostają umorzone, lecz bez obaw – w takiej sytuacji otrzymamy plan spłat rat, dzięki któremu będziemy mogli na spokojnie spłacić resztę długu. Co ważne – w niektórych sytuacjach sąd może wydać nakaz sprzedaży jakiegoś mienia konsumenta – np. samochód, mieszkanie, czy innego rodzaju sprzęty.

Dlatego też jak możemy wyżej zauważyć – upadłość konsumencka nie zawsze jest taka prosta. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że sąd nie zawsze umarza wszystkie długi. Ponadto warto wiedzieć, że jest to dość ciężki i nierzadko długi proces, dlatego, zanim zdecydujemy się na upadłość konsumencką, to powinniśmy się dobrze zastanowić.

Upadłość konsumencka – kto może ją ogłosić?

Kolejną kwestią jest to, kto może ogłosić upadłość konsumencką. Podstawowa informacja jest taka, że mogą ją ogłosić jedynie osoby fizyczne, czyli po prostu każdy człowiek mający zdolność prawną. Oczywiście każdy z nas ma zdolność prawną praktycznie od chwili urodzenia, a więc nie jest to trudny wymóg. Wiemy już więc, że upadłość konsumencką mogą ogłosić jedynie ludzie – z upadłości konsumenckiej nie mogą skorzystać osoby prawne (mowa tu o różnego rodzaju przedsiębiorstwach czy spółkach).

Jeśli chodzi o upadłość konsumencką, to nieistotny jest wiek osoby fizycznej. Coraz częściej słyszy się o tym, że nawet dzieci mają długi, co wynika z tego, że jeśli nie złoży się oświadczenia o przyjęciu spadku, to skutkowało to przyjęciem go razem z niespodzianką, czyli długami. Jednak warto wiedzieć, że uległo to zmianę i już dzisiaj przyjęciem spadku wiąże się z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Upadłość konsumencką – inaczej mówiąc bankructwo – może ogłosić również osoba będącą ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie.

Masz pytania? Zadzwoń do nas:

(32) 444 67 48
(32) 444 66 38