Jak ściągnąć wierzytelność gdy spółka jest niewypłacalna?

niewyplacalny

Podczas współpracy ze spółkami napotkać można różne problemy. Jedną z trudniejszych sytuacji, z którymi muszą sobie poradzić przedsiębiorcy, jest niewypłacalność spółki. W takich przypadkach ściągnięcie wierzytelności bywa trudne, szczególnie w wypadku, jeśli umowy handlowe nie były odpowiednio zabezpieczone. Zwykle niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie. W jaki sposób można ściągnąć wierzytelność, gdy spółka nie jest wypłacalna?

Skuteczna windykacja należności 

W przypadku zalegania z płatnościami przez spółki przedsiębiorcy często próbują upominać się o nie poprzez wysyłanie ponaglających SMS-ów, e-maili czy listów z informacjami o nieopłaconych należnościach. Takie metody są jednak skuteczne w niewielu przypadkach. Dodatkowo takie działania mogą trwać bardzo długo. Warto również pamiętać, że wszelkie podejmowane czynności muszą być poparte odpowiednimi dokumentami, które będą stanowiły dowód legalności działań, które mają doprowadzić do otrzymania wierzytelności. Bardzo często najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z profesjonalnego wsparcia z zakresu windykacji. Wówczas kontakt ze spółką, od której mają być ściągnięte należności, odbywa się bezpośrednio.

Ponadto wszelkie podejmowane działanie odbywają się w stałej współpracy z prawnikami, dzięki czemu wszelkie czynności są zgodne z prawem. W razie potrzeby przeprowadzany  zostaje również wywiad gospodarczy albo skip trading. W całym procesie pomaga również współpraca z komornikami, która znacząco usprawnia cały proces egzekucji. Czasami zdarza się również tak, że dochodzi do przestępstwa gospodarczego. Wówczas niezbędne jest podjęcie współpracy z organami ścigania. Z uwagi na mnogość czynności, które należy wykonać, dochodząc ściągnięcia wierzytelności, warto skorzystać w tym zakresie z profesjonalnego wsparcia.

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? 

Zdarza się tak, że wypłacalność firmy zmienia się w czasie obowiązywania umowy handlowej. Warto jednak zweryfikować wypłacalność spółki już na etapie rozważania podjęcia współpracy. Mowa tutaj przede wszystkim o weryfikacji dokumentów finansowych przedsiębiorstwa. Jeśli spółka zarejestrowana jest w KRS, należy zweryfikować informacje na jej temat na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Kluczowe mogą okazać się również informacje umieszczone na internetowych giełdach wierzytelności oraz te, które zawarte zostały w CEIDG.

Masz pytania? Zadzwoń do nas:

(32) 444 67 48
(32) 444 66 38