Jak sprawdzić czy przedsiębiorca jest wypłacalny?

przedsiebiorca

Podjęcie współpracy z konkretnym przedsiębiorcą często wiąże się z weryfikacją wielu kwestii. Z uwagi na dużą konkurencyjność na rynku ważna jest przede wszystkim cena oferowanej usługi albo produktu czy termin realizacji usługi. W czasie współpracy jednak mogą pojawić się również inne problemy. Mowa tutaj przede wszystkim o wypłacalności polskich przedsiębiorców, ponieważ część z nich ma w tym zakresie pewne problemy. W jaki sposób można sprawdzić, czy przedsiębiorca jest wypłacalny?

Skąd wiemy, że przedsiębiorca jest wypłacalny? 

Przed podjęciem ważnej decyzji biznesowej warto sprawdzić wiarygodność kontrahenta, ponieważ informacje, których można zasięgnąć podczas wywiadu gospodarczego, mogą się okazać kluczowe i wpłynąć na ostatecznie podjętą decyzję.  Kluczowa jest przede wszystkim weryfikacja dokumentów finansowych przedsiębiorstwa. Często zdarza się tak, że firma jest spółką kapitałową zarejestrowaną w KRS. Wówczas niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na dział IV, ponieważ to właśnie tam znajdują się wzmianki o zaległościach przedsiębiorstwa wobec ZUS-u, Urzędu Skarbowego albo egzekucjach komorniczych. W przypadku osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ dane finansowe nie są powszechnie dostępne. Przydatne mogą okazać się również informacje z CEIDG oraz internetowych giełd wierzytelności, dzięki którym można anonimowo sprawdzić, czy dany przedsiębiorca nie jest dłużnikiem innych firm.

Co, jeśli przedsiębiorca nie jest wypłacalny? 

Czasami zdarza się tak, że po zasięgnięciu wszelkich niezbędnych informacji okazuje się, że przedsiębiorca nie jest wypłacalny. Sytuacja jest prosta, jeśli współpraca nie została jeszcze podjęta. Najczęściej w takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest rezygnacja z podjęcia współpracy. O wiele trudniej jest w przypadku, w którym takie informacje zostają zidentyfikowane w momencie, w którym przedsiębiorca ma problem z terminowym regulowaniem płatności podczas współpracy.

W takich sytuacjach zwykle niezbędna okazuje się windykacja. Warto wówczas skorzystać z profesjonalnego wsparcia, ponieważ cały proces wymaga zastosowania odpowiednich metod, ponieważ telefoniczne czy pisemne wezwania do zapłaty zwykle okazują się bezskuteczne. Często niezbędna okazuje się nie tylko współpraca z komornikami, ale również z organami ścigania.

Masz pytania? Zadzwoń do nas:

(32) 444 67 48
(32) 444 66 38